Wiadomości

Od prostego otworu do okien przyszłości

Nikogo już nie dziwią smartphony, które pełnią rolę minikomputera i osobistego asystenta. Jednak, nie zdajemy sobie sprawy, jak dana rzecz musiała zmieniać się przez kilka lat, a nawet wieków, by osiągnąć „szczyt” technologii, jaką aktualnie znamy. Czy zastanawiałeś się kiedyś kto wymyślił okna? A może ciekawi Cię, jak zmieniały się okna na przestrzeni wieków? Jeśli na te pytania odpowiedziałeś twierdząco i chcesz dowiedzieć się więcej, czytaj dalej.

Kto wymyślił okna?
Od momentu powstawania cywilizacji, ludzie zaczęli budować swoje pierwsze domostwa. To właśnie w nich pierwsze okna były zwykłymi otworami, które służyły do tego, aby oświetlić dane pomieszczenie.
Po pewnym czasie, okna miały pełnić kolejną funkcję – ochrony przed czynnikami atmosferycznymi. Czasami, otwór był zakrywany zwierzęcymi skórami, tkaninami lub drewnem. Dzięki zastosowaniu różnorodnych materiałów do zasłaniania, okna zaczęto traktować także jako element dekoracyjny całego domu.
Prawdziwym przełomem dla okien było wynalezienie szkła. Co prawda, źródła archeologiczne datują jego powstanie w epoce brązu na Bliskim Wschodzie, ale to Rzymianie jako pierwsi zastosowali je do produkcji okien.

 

Okna na przestrzeni wieków
Od momentu użycia szkła do produkcji okien wiele się zmieniło. Czy możesz uwierzyć w to, że kiedy w Europie już znano szklane okna, w Chinach preferowano okna z papieru? Nie mniej jednak, na przestrzeni wieków ciągle udoskonalano techniki produkcji okien. W ten sposób, dzisiejsze okna są wytrzymałe, funkcjonalne i można je produkować w określonym kształcie i rozmiarze. Nowoczesna technologia oferuje okna z różnych materiałów w dowolnych kolorach.